İzmit Hava Durumu 15 Günlük

Tarih
Yağ. Ol.
En Düş.
1 Nis Cmt
21° Çok bulutlu
%5
10°
2 Nis Paz
18° Zaman zaman yağmur ve çisenti
%84
11°
3 Nis Pzt
19° Bulutlu
%18
10°
4 Nis Sal
18° Hafif yağmur
%75
5 Nis Çar
10° Hafif yağmur
%70
6 Nis Per
Yer yer sağanaklar
%59
7 Nis Cum
Yağmur ihtimali
%55
8 Nis Cmt
11° Daha sıcak
%11
9 Nis Paz
16° Artan bulutlar
%2
10 Nis Pzt
Yağmur geçişleri
%60
11 Nis Sal
10° Hafif yağmur
%55
12 Nis Çar
10° Hafif yağmur
%56
13 Nis Per
15° Bulutlu ve güneşli
%4
14 Nis Cum
14° Bulutlu
%25
15 Nis Cmt
13° Kısmen güneşli
%25

Kocaeli İzmit'te 15 Günlük Hava Durumu

İzmit Hava Durumu

Hava durumu dünyanın hava katmanında meydana gelen olayların insanlar ve diğer canlılar üzerindeki etkisine verilen isimdir. Isı derecesi, yağışlar, rüzgar, kar yağışı, dolu gibi havada gerçekleşen olaylar hakkındaki tahminlerin tümüdür. Ülkemizde hava durumu tahminleri hakkında en doğru ve güncel bilgiler mgm tarafından paylaşılan bilgilerdir. Meteoroloji genel müdürlüğü tarafından elde edilen bilgiler ilgili internet siteleri ya da medya kuruluşları aracılığı ile insanlara ulaştırılır. Sitemiz de bu siteler arasında yer almaktadır. İstediğiniz bölgeler ile ilgili günlük, haftalık, aylık ve 90 günlük hava durumu tahminlerine ulaşabilirsiniz. Paylaştığımız bilgilerin tamamı mgm tarafından elde edilen bilgiler olup düzenli aralıklar ile güncellenmektedir.

Sitemizin bu bölümündeİzmit hava durumuhakkında bilgileri bulabilirsiniz. 2 saat ara ile güncellenen günlük hava durumu verilerinden 30 günlük, 90 günlük hava durumu verilerine kadar istediğiniz zamanlar arasındaki hava durumu verilerine ulaşabilirsiniz. İstediğiniz tarihler arasında bilgiler almak için arama butonunu kullanabilirsiniz. Örneğin İzmit hava durumu 15 günlük şeklinde bir arama ile önümüzdeki iki hafta içindeki İzmit hava durumunu bulabilirsiniz.

İzmit, Türkiye'nin kuzeybatısında bulunan bir ilimizdir. İklim olarak Akdeniz ve Karadeniz ikliminin geçiş bölgesinde yer alır. Kentin bir kısmında akdeniz, bir kısmında karadeniz iklimi özellikleri görülür. Genel olarak yağışlı ve ılıman bir iklimi vardır. Yaz, kış her mevsim mevsime göre yağışlar görülür. Senelik yağış miktarı bölgelere göre değişiklik göstererek 768–1153 mm arasındadır. Senelik sıcaklık ise 14,8 derecedir. Kentte en kurak mevsim 46 mm yağışla Ağustos ayıdır. Ortalama 116 mm yağış miktarıyla en fazla yağış alan ayı ise Aralık ayıdır. İzmit'te senenin en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı: 70 mm'dir. Yıl boyunca ortalama sıcaklık oranı ise 19.2 °C dolaylarındadır.

İzmit'in iklimi gibi bitki örtüsü de kesim kesim değişiklik gösterir. İlin dağlık alanları ile deniz kıyıları arasında önemli bitki örtüsü farklılıkları bulunur. Kentin kuzey bölümlerinde Karadeniz iklimine uygun bitkiler bulunur. Genel olarak nemli ormanlar ile kaplı olan bu kesimlerde kayın, gürgen, kestane ve meşe ağaçları bulunur. Güneye doğru inildikçe iklimin Akdeniz iklimi özelliği göstermeye başlaması ile bitkiler de Akdeniz kıyılarında görülen bitkilere geçiş yapar. Bu kesimlerde sık sık makiler görülür.

İzmit'te kış mevsimi yağışlı ve ılık geçer. Nadir olarak kar yağışı da görülür. Genel olarak toprağın karla örtülü kaldığı gün sayısı 10 günü geçmez. Ocak, Şubat ayları kentin en soğuk aylarıdır. Ölçülmüş en düşük sıcaklık -18 derecedir. Kış mevsiminde gece ile gündüz sıcaklığı arasındaki fark yüksektir. Yağışlar, İzmit Körfez'i yakınlarında daha fazladır. İç kesimlere gidildikçe daha az yağış miktarı görülür. Kar yağışı genelde kentin yüksek kesimlerinde meydana gelir.

İzmit'te yaz ayları sıcak geçer. Temmuz, Ağustos ayları en sıcak aylarıdır. Ölçülmüş en yüksek derece 44 derece civarındadır. Yaz mevsiminde İzmit Körfezi kıyılarında bunaltıcı sıcaklar yaşanır. Bu kesimlerde yaz aylarında özellikle öğle saatlerinde fazla dışarı çıkılmaması gerekir. Dışarı çıkarken sıcaklar için önlem alınması gerekebilir.

İzmit ilinin genel iklimi dışında detaylı hava durumu tahminlerine de bu bölümden ulaşabilirsiniz. Kentte bulunacağınız zaman dilimleri arasında ya da düzenli olarak tahminlere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. İzmit hava durumu verilerine göre elde ettiğiniz bilgileri değerlendirerek kullanacağınız giyim ürünlerini belirleyebilir, yazlık ya da kışlık almanız gereken önlemleri alabilirsiniz. Şehirin hava durumu verilerine bakarken bulunacağınız kesimleri de göz önüne alarak tahmini sıcaklık aralıklarından en yakınını kendinize göre alabilirsiniz.