Samsun Hava Durumu 15 Günlük

Tarih
Yağ. Ol.
En Düş.
28 May Paz
21° Yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar
%88
15°
29 May Pzt
21° Bölgenin bazı kesimlerinde gök gürültülü sağanak yağış
%80
16°
30 May Sal
21° Yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar
%88
16°
31 May Çar
20° Bölgenin bazı kesimlerinde gök gürültülü sağanak yağış
%55
15°
1 Haz Per
20° Çok bulutlu
%55
14°
2 Haz Cum
20° Yer yer sağanaklar
%62
16°
3 Haz Cmt
20° Bulutlu
%25
16°
4 Haz Paz
21° Zaman zaman yağmur ve gök gürültülü sağanak yağış
%61
15°
5 Haz Pzt
21° Yer yer gök gürültülü sağanak yağışlar
%64
16°
6 Haz Sal
21° Yağmur
%75
14°
7 Haz Çar
20° Yağmur geçişleri
%60
15°
8 Haz Per
21° Hafif yağmur
%55
14°
9 Haz Cum
22° Kısmen güneşli
%3
14°
10 Haz Cmt
22° Çok bulutlu
%25
17°
11 Haz Paz
21° Yağmur geçişleri
%59
18°

Samsun'da 15 Günlük Hava Durumu

Samsun Hava Durumu

Hava durumu tahminleri, günümüzde belirli bir gölge ve belli zaman dilimleri için yapılabiliyor. Gelişen teknoloji ile birlikte hava durumu tahminlerinde de gelişmeler ve değişimler yaşanıyor. Ülkemizde en doğru tahminlere meteoroloji genel müdürlüğü (mgm) kaynaklarından ulaşılıyor. Bazı kaynaklar kendi tahminlerine yer verip zaman zaman yanılgıya düşebiliyor. Bu sebeple hava durumu tahminlerine bakarken ana kaynağın neresi gösterildiğine dikkat edilmesi gerekir. Sitemiz üzerinden de bulunduğunuz bölgenin günlük, haftalık, 30 günlük, 90 günlük mgm tarafından paylaşılmış hava durumu tahminlerine ulaşabilirsiniz.

Samsun hava durumutahminleri ve verilerine bu bölüm üzerinden ulaşabilirsiniz. Günlük hava durumu tahminlerine göz atarak gün içinde dışarıda yapacağınız işlerinizi planlayabilirsiniz. Örneğin, çok sıcak bir havada işlerinizi sabah ya da akşam üzeri saatleri için planlayabilirsiniz. Benzer şekilde yağmurlu günlerde trafiğe çıkmanız gerekirse yağış durumuna göre aksamaları da hesap ederek yolda geçireceğiniz zamanı tahmin edebilirsiniz. Bu gibi günlük durumların yanı sıra tatil ve gezi planları için de hava durumu tahminlerine göz atabilirsiniz. Uzun süreli planlarınız içinSamsun hava durumu 15 günlük, 30 günlük ve 90 günlük tahminleri inceleyebilirsiniz. Kente ilk defa ziyarette bulanacaklar için bu tahminler kıyafet seçimi konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Samsun Karadeniz Bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Bitki örtüsü bakımından zengindir. Dağları ormanlar ile kaplı, ovalarında ise bağ, bahçe, çayırlıklar vardır. Ormanlarında en fazla meşe, gürgen, kestâne, ıhlamur, kayın, dişbudak ağaçları vardır. İl topraklarının yüzde 47'si ekili, dikili alan, yüzde 48'i orman, yüzde 3'ü de çayırlık alandır. Bol oksijenli havası, dinlenme ve tatil için tercih edilen iller arasında yer almasını sağlar.

Samsun'un iklimine gelecek olursak, şehirde genel olarak ılıman bir hava vardır. Nemli bir hava yapısına sahiptir. Yağış oranı yüksektir. Şehrin iç kesimleri ve kıyı kesimlerinde hissedilir derecede iklim farkı vardır. Kıyı kesimlerinde genel olarak daha ılıman bir hava hüküm sürer. Samsun kentinin kıyı kesimlerinde tipik Akdeniz iklimi özellikleri baskındır. Daha iç kısımlara gidildikçe iklim de sertleşir. Şehrin iç kesimlerinde tipik karasal iklim etkisini gösterir. Kış aylarındaki kar yağışının büyük kısmı iç kesimlerde gerçekleşir.

Samsun'da kış mevsimi yağışlı geçer. Kıyı kesimlerinde denizin de etkisi ile ılık bir hava baskındır. Yağışların büyük kısmı kıyı kesimlerde gerçekleşir. Şehrin yağış ortalaması 733 mm’dir. İç kesimlere ilerledikçe hava sıcaklığı düşer. Bununla birlikte yağmur yerini kar yağışına bırakır. Aşırı olmamakla birlikte kar yağışları Samsun'un iç kesimlerinde olur. Kentte kışın ölçülen en düşük sıcaklık derecesi -8'dir. Eskilerin altındaki soğuk hava kış boyunca 20 günü geçmeyecek şekildedir. Karla örtülü gün sayısı ise kıyı kesimlerde 4 günü geçmez. İç kesimlere gidildikçe karla örtülü gün sayısında artış görülür.

Samsun'da yaz ayları ise sıcak geçer. Aşırı sıcaklar olmasına karşılık kuraklık yaşanmaz. Bunun sebebi deniz suyu ve çevre baraj göllerinin buharlaşmasıdır. Bu su buharları havanın nemlenmesini sağlar. Yaz aylarında fazla yağmur görülmez. Kıyı kesimlerinde sıcaklık iç kesimlere göre daha fazladır. İç kesimlerde yaz aylarında karasal iklim özellikleri görülür.

Samsun iline ait güncel hava durumu bilgilerini ve gelecekteki hava durumu tahminlerini sitemizde bulabilirsiniz. En doğru ve güncel bilgilere ulaşmak için istediğiniz tarih aralığını incelemeniz yeterli olacaktır. 2 saat ara ile güncellenen hava durumu tahminleri ile şehirdeki ısı derecesi, yağmur ve kar yağışı hakkında bilgileri edinebilirsiniz. Bir yere çıkarken ya da dışarısı ile ilgili plan yaparken bu hava durumu tahminlerine göre tedbir alabilir, zor durumda kalmaktan kurtulabilirsiniz.