Tokat Hava Durumu 15 Günlük

Tarih
Yağ. Ol.
En Düş.
1 Nis Cmt
12° Daha sıcak
%6
2 Nis Paz
17° Daha sıcak
%12
3 Nis Pzt
20° Yerini az güneşli bir havaya bırakan bulutlar
%25
4 Nis Sal
22° Çok bulutlu
%0
5 Nis Çar
19° Hafif yağmur
%59
6 Nis Per
16° Yağmur
%75
7 Nis Cum
17° Hafif yağmur
%56
8 Nis Cmt
22° Çoğunlukla güneşli
%0
9 Nis Paz
18° Yağmur geçişleri
%70
10 Nis Pzt
11° Yağmur geçişleri
%60
11 Nis Sal
12° Hafif yağmur
%56
12 Nis Çar
14° Çok bulutlu
%40
13 Nis Per
13° Hafif yağmur
%57
14 Nis Cum
14° Çok bulutlu
%25
15 Nis Cmt
14° Çok bulutlu
%25

Tokat'ta 15 Günlük Hava Durumu

Tokat Hava Durumu

Her zaman merak edilen ve ihtiyaç duyulan bilgilerden birisi hava durumu tahminleridir. Hem günlük işlerin planlanmasında hem de uzun vadeli planların yapılmasında bu tahminlerden yararlanılır. Her mevsimin kendine özel hava şartlarına göre alınması gereken tedbirler olabilir. Gün içerisinde bu tedbirleri gerektirecek yağış, rüzgar, ısı yükselmesi gibi sorunlar hava durumu tahminleri ile önceden belirlenebilir. Ülkemizde hava durumu tahminleri en doğru şekilde meteoroloji genel müdürlüğü tarafından verilmektedir. Türkiye'nin belirli bölgelerine kurulan istasyonlar ile elde edilen mgm verilerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu veriler ile istediğiniz bölgenin günlük hava durumunun dışında haftalık, 30 günlük ve 90 günlük hava durumu verilerine de ulaşabilirsiniz.

Sitemizin bu bölümündeTokat hava durumuverilerine ulaşabilirsiniz. Gün içerisinde kentte hüküm sürecek hava olaylarının dışında Tokat hava durumu 15 günlük bir aylık verilerine de ulaşabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz tarih aralıklarını belirleyerek en güncel hava durumu verilerini sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz. Şehir genelindeki hava durumu tahminlerini ücretsiz şekilde takip edebilir, planlarınızı yaparken bu verilerden faydalanabilirsiniz.

Tokat ilinde genel olarak Karadeniz ve İç Anadolu step iklimi özellikleri görülür. Kentin bazı kesimlerinde Karadeniz, bazı kesimlerinde İç Anadolu iklimi görülmesinin yanında bazı bölgelerde ise her iki iklimin geçişleri yaşanır. Genel iklim özellikleri denizden içeri doğru gidildikçe ve yükseklik arttıkça değişiklik gösterir. Her mevsimde deniz kıyısından iç kesimlere, güneye doğru gidildikçe sıcaklık azalır ve daha soğuk bir iklim görülür. Tokat'ta senelik ortalama yağış tutarı 444,4 mm'dir. En fazla yağış Mayıs ayında ve 58,0 mm dir. Daha sonra ise 7 mm ile Nisan ayları gelir. Tokat ilinde en az yağış ise 8,6 mm ile Ağustos ayında görülür. Yaz aylarında doğu-kuzeydoğu doğrultusunda esen poyrazlar etkili olur. Bu rüzgarlar serin ve kuru havayı da beraberinde getirir. Poyrazlar, sonbahar aylarının başlarında da etkili olur. Yaz aylarında ise Samyeli ismi verilen kıbleden esen rüzgarlar görülür. Bu rüzgarlar ise beraberinde kavurucu, bunaltıcı sıcakları getirir. İlkbaharda ise lodos görülür. Bu rüzgarlar havanın yumuşamasını sağlar ve beraberinde yağmuru da getirir. Zaman zaman şiddetli yağmur, yıldırım düşmesine neden olabilir.

Tokat'ta kış mevsimi soğuk ve kar yağışlıdır. Sıcaklık güneye inildikçe daha da azalır. En soğuk ayı Ocak ayıdır. Ortalama 1,8 derece olarak sıcaklık görülür. Son dönemlerde yapılan ölçümlerde yaşanan en soğuk gün -23,4 derecelik ısıya sahiptir. Isının eksilere düştüğü gün sayısı 60 gün kadardır. Ortalama olarak kar yağan gün sayısı 13 gündür. Karın toprakta kalma süresi ise 21 gündür.

Tokat'ta yaz mevsimi ise iki şekilde görülür. Kentin alçak kesimlerinde yaz mevsimi kurak ve sıcaktır. Yüksek iç kesimlerinde ise yazları zaman zaman yağışlı ve serin geçer. Yapılan ölçümlere göre en sıcak ayı Temmuz ayıdır. Ölçülen en yüksek ısı derecesi 40 derecedir. Yaz aylarında normalde sıcaklığın 30 derece üzerine çıktığı gün sayısı 36, 20 derece üzerine çıktığı gün sayısı 176'dır.

Tokat iline ait genel iklim özellikleri yukarıdaki belirtildiği gibidir. Şehri ilk defa ziyaret edecekseniz bu bilgiler işinize yarayabilir. Genel iklim özelliklerinin dışında en güncel verileri de yine sitemizden bulabilirsiniz. Sitemizden elde ettiğiniz bilgilere göre kentte yapacaklarınızı planlayabilir, bu planları uygularken almanız gereken önlemleri belirleyebilirsiniz. Tokat hava durumu bilgilerini düzenli ve ücretsiz olarak sitemizden öğrenebilir, bu bilgileri isterseniz paylaşabilirsiniz.