Tokat Hava Durumu 15 Günlük

Tarih
Yağ. Ol.
En Düş.
17 May Sal
24° Kısmen güneşli
%25
18 May Çar
26° Güneşli
%1
19 May Per
11° Yer yer sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar
%88
20 May Cum
16° Daha sıcak
%40
21 May Cmt
21° Parlak güneş ışığı
%1
22 May Paz
27° Daha sıcak
%1
11°
23 May Pzt
22° Daha serin
%14
24 May Sal
22° Kısmen güneşli
%2
25 May Çar
27° Daha sıcak
%0
14°
26 May Per
28° Bol güneş ışığı
%1
15°
27 May Cum
25° Kısmen güneşli
%40
10°
28 May Cmt
25° Hafif yağmur
%55
10°
29 May Paz
25° Çoğunlukla güneşli
%0
30 May Pzt
25° Çoğunlukla güneşli
%0
31 May Sal
23° Artan bulutlar
%25
12°

Tokat'ta 15 Günlük Hava Durumu

Tokat Hava Durumu

Her zaman merak edilen ve ihtiyaç duyulan bilgilerden birisi hava durumu tahminleridir. Hem günlük işlerin planlanmasında hem de uzun vadeli planların yapılmasında bu tahminlerden yararlanılır. Her mevsimin kendine özel hava şartlarına göre alınması gereken tedbirler olabilir. Gün içerisinde bu tedbirleri gerektirecek yağış, rüzgar, ısı yükselmesi gibi sorunlar hava durumu tahminleri ile önceden belirlenebilir. Ülkemizde hava durumu tahminleri en doğru şekilde meteoroloji genel müdürlüğü tarafından verilmektedir. Türkiye'nin belirli bölgelerine kurulan istasyonlar ile elde edilen mgm verilerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu veriler ile istediğiniz bölgenin günlük hava durumunun dışında haftalık, 30 günlük ve 90 günlük hava durumu verilerine de ulaşabilirsiniz.

Sitemizin bu bölümünde Tokat hava durumu verilerine ulaşabilirsiniz. Gün içerisinde kentte hüküm sürecek hava olaylarının dışında Tokat hava durumu 15 günlük bir aylık verilerine de ulaşabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz tarih aralıklarını belirleyerek en güncel hava durumu verilerini sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz. Şehir genelindeki hava durumu tahminlerini ücretsiz şekilde takip edebilir, planlarınızı yaparken bu verilerden faydalanabilirsiniz.

Tokat ilinde genel olarak Karadeniz ve İç Anadolu step iklimi özellikleri görülür. Kentin bazı kesimlerinde Karadeniz, bazı kesimlerinde İç Anadolu iklimi görülmesinin yanında bazı bölgelerde ise her iki iklimin geçişleri yaşanır. Genel iklim özellikleri denizden içeri doğru gidildikçe ve yükseklik arttıkça değişiklik gösterir. Her mevsimde deniz kıyısından iç kesimlere, güneye doğru gidildikçe sıcaklık azalır ve daha soğuk bir iklim görülür. Tokat'ta senelik ortalama yağış tutarı 444,4 mm'dir. En fazla yağış Mayıs ayında ve 58,0 mm dir. Daha sonra ise 7 mm ile Nisan ayları gelir. Tokat ilinde en az yağış ise 8,6 mm ile Ağustos ayında görülür. Yaz aylarında doğu-kuzeydoğu doğrultusunda esen poyrazlar etkili olur. Bu rüzgarlar serin ve kuru havayı da beraberinde getirir. Poyrazlar, sonbahar aylarının başlarında da etkili olur. Yaz aylarında ise Samyeli ismi verilen kıbleden esen rüzgarlar görülür. Bu rüzgarlar ise beraberinde kavurucu, bunaltıcı sıcakları getirir. İlkbaharda ise lodos görülür. Bu rüzgarlar havanın yumuşamasını sağlar ve beraberinde yağmuru da getirir. Zaman zaman şiddetli yağmur, yıldırım düşmesine neden olabilir.

Tokat'ta kış mevsimi soğuk ve kar yağışlıdır. Sıcaklık güneye inildikçe daha da azalır. En soğuk ayı Ocak ayıdır. Ortalama 1,8 derece olarak sıcaklık görülür. Son dönemlerde yapılan ölçümlerde yaşanan en soğuk gün -23,4 derecelik ısıya sahiptir. Isının eksilere düştüğü gün sayısı 60 gün kadardır. Ortalama olarak kar yağan gün sayısı 13 gündür. Karın toprakta kalma süresi ise 21 gündür.

Tokat'ta yaz mevsimi ise iki şekilde görülür. Kentin alçak kesimlerinde yaz mevsimi kurak ve sıcaktır. Yüksek iç kesimlerinde ise yazları zaman zaman yağışlı ve serin geçer. Yapılan ölçümlere göre en sıcak ayı Temmuz ayıdır. Ölçülen en yüksek ısı derecesi 40 derecedir. Yaz aylarında normalde sıcaklığın 30 derece üzerine çıktığı gün sayısı 36, 20 derece üzerine çıktığı gün sayısı 176'dır.

Tokat iline ait genel iklim özellikleri yukarıdaki belirtildiği gibidir. Şehri ilk defa ziyaret edecekseniz bu bilgiler işinize yarayabilir. Genel iklim özelliklerinin dışında en güncel verileri de yine sitemizden bulabilirsiniz. Sitemizden elde ettiğiniz bilgilere göre kentte yapacaklarınızı planlayabilir, bu planları uygularken almanız gereken önlemleri belirleyebilirsiniz. Tokat hava durumu bilgilerini düzenli ve ücretsiz olarak sitemizden öğrenebilir, bu bilgileri isterseniz paylaşabilirsiniz.

Tokat'ta hava durumu nasıl olacak?

Tokat'ta bugün hava durumu; "Kısmen güneşli" en düşük 6°C ve en yüksek 24°C'dir.

Tokat'ta yarın hava durumu nasıl olacak?

Tokat'ta yarın hava durumu; "Güneşli" en düşük 9°C ve en yüksek 26°C'dir.

Tokat'ta yarın yağmur var mı?

Tokat için yarın yağış beklentisi %1 olarak tahmin edilmektedir.

Tokat hava durumu hakkında daha fazla bilgi edin.