Malatya Hava Durumu 40 Günlük

Tarih
Yağ. Ol.
En Düş.
6 Şub Pzt
Kar zamanla azalıyor
%92
7 Şub Sal
Kar
%96
-6°
8 Şub Çar
Çok bulutlu
%15
-9°
9 Şub Per
-1° Bol güneş ışığı
%6
-9°
10 Şub Cum
-1° Bol güneş ışığı
%3
-10°
11 Şub Cmt
Bol güneş ışığı
%2
-9°
12 Şub Paz
-2° Bol güneş ışığı
%1
-13°
13 Şub Pzt
-1° Bol güneş ışığı
%0
-9°
14 Şub Sal
Bol güneş ışığı
%0
-9°
15 Şub Çar
Çoğunlukla güneşli
%0
-6°
16 Şub Per
Çoğunlukla güneşli
%0
-6°
17 Şub Cum
Çoğunlukla güneşli
%0
-6°
18 Şub Cmt
Kısmen güneşli
%0
-7°
19 Şub Paz
Çok bulutlu
%25
-6°
20 Şub Pzt
Hafif kar yağışı
%56
-4°
21 Şub Sal
Bulutlu
%25
-4°
22 Şub Çar
Hafif kar yağışı
%55
-1°
23 Şub Per
Yağmur
%66
-2°
24 Şub Cum
Kısmen güneşli
%20
-4°
25 Şub Cmt
Çoğunlukla güneşli
%10
-5°
26 Şub Paz
Çok bulutlu
%25
-6°
27 Şub Pzt
Bulutlu
%25
-5°
28 Şub Sal
Kısmen güneşli
%20
-5°
1 Mar Çar
Bulutlu ve güneşli
%25
-3°
2 Mar Per
Hafif donan yağmur ve donan çisenti
%59
-2°
3 Mar Cum
Bulutlu
%25
-3°
4 Mar Cmt
Kalanı bulutlu
%25
-3°
5 Mar Paz
Bulutlu ve güneşli
%2
6 Mar Pzt
Çoğunlukla güneşli
%0
7 Mar Sal
10° Kısmen güneşli
%1
8 Mar Çar
10° Çoğunlukla güneşli
%1
9 Mar Per
11° Güneşli- parçalı bulutlu arası
%1
10 Mar Cum
11° Zaman zaman bulutlu, zaman zaman güneşli
%25
11 Mar Cmt
11° Bulutlu ve güneşli
%25
12 Mar Paz
11° Güneşli- parçalı bulutlu arası
%2
13 Mar Pzt
11° Çoğunlukla güneşli
%1
14 Mar Sal
12° Sağanak yağış veya gök gürültülü sağanak yağış
%55
15 Mar Çar
13° Kısmen güneşli
%25
16 Mar Per
12° Çoğunlukla güneşli
%1
17 Mar Cum
12° Hafif yağmur
%55

Malatya'da 40 Günlük Hava Durumu

Malatya Hava Durumu

Hava durumu verileri günlük hayatımızın bir parçası konumundadır. Yaşadığımız bölgede gün içinde beklenen ısı derecesi, yağış ve kar tahminleri, günlük işlerin planlanmasında önemli rol oynar. Özellikle ani yağış ve kara müsait iklim özelliklerine sahip bölgelerde önceden yapılan doğru analizler, tedbir almak için önemlidir. Ülkemizdeki hava durumu analizlerinde en doğru bilgileri meteoroloji genel müdürlüğü (mgm) verir. Bölge bölge, il il yapılan analizler ve veri değerlendirmeleri ile elde edilen hava durumu tahminleri medya kuruluşları ya da internet siteleri aracılığı ile kişilerle paylaşılır. Sitemiz de bu alanda hizmet veren güvenilir adreslerden birisidir. İstediğiniz bölge ve il için günlük, haftalık, 30 günlük, 90 günlük hava durumu tahminlerini sitemizde bulabilirsiniz.

Düzenli olarak güncellenen sitemizin bu bölümünü üzerinden Malatya hava durumu verilerine ulaşabilirsiniz. İl genelindeki iklim özellikleri, yağış miktarı, ısı dereceleri ve bilinmesi gereken önemli hava durumu verilerinin dışında tahminlere de bu bölümden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Günlük hava durumu tahminleri dışında Malatya 15 günlük hava durumu, aylık hava durumu ve üç aylık hava durumu verilerini bulabilirsiniz. Kentin belirli bölgelerine kurulan istasyonların yaptığı anlık ölçümlerin analizi ile elde edilen bilgileri 2 saat ara ile sitemize yansıtarak güncelliyoruz. Bu nedenle istediğiniz zaman en doğru hava durumu tahminini sitemizde bulabilirsiniz.

Malatya, Doğu, Güneydoğu ve Orta Anadolu bölgeleri arasında yer alan bir yerleşim alanıdır. Konumundan dolayı farklı iklim özellikleri görülür. Bazı bölümlerinde ılıman bir iklim hüküm sürerken bazı bölümlerinde çok sert bir iklim görülür. Yaz ve kış aylarının dışında bahar mevsimleri de bölgede görülür. Malatya'nın genel olarak iklimi serttir. Kışları soğuk ve yağışlıdır. Yaz aylarında ise hava sıcaklıkları yüksektir. Çok az ya da neredeyse hiç yağmur yağmadığından yazları kuraktır.

Malatya'da kış ayları soğuk iklim özellikleri gösterir. Genel olarak yağışlı olarak geçen günler hava sıcaklıkları düşüktür. Malatya'nın güney kesimlerinde sıcaklıklar biraz daha yüksektir. Bu kesimlerde Akdeniz iklimi özellikleri görülür ve kış aylarında yağışlar daha fazladır. Kentin yüksek kesimlerinde ise daha çok step iklimi özellikleri görülür. Dağlık alanlarda da bu iki iklimin özellikleri görülür. Zaman zaman Akdeniz iklimi, zaman zaman step iklimi özellikleri gösteren dağlık kesimlerde hava ısısı düşüktür. Yağışlar fazladır. İlde en düşük sıcaklıklar Ocak ve Şubat aylarında görülür.

Malatya ilinde yaz aylarında da iklim değişiklikleri görülür. Kış ayına benzer şekilde dağlık kesimler, güney kesimleri ve iç bölümlerinde daha farklı iklim özellikleri görülür. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak geçer. Temmuz ve Ağustos aylarında en sıcak günlerini yaşar. En yağışlı olduğu mevsim ise ilkbahar mevsimidir. Sonbaharda ise yazın sıcak etkisi kalmaz ve havalar yavaş yavaş serinleyerek kışa hazırlık başlar. Malatya bir çok meyve çeşidinin yetiştirilmesine elverişli topraklara sahiptir. Daha çok kayısı yetiştiriciliği yapılan ilde elma, armut, şeftali, kiraz, vişne, dut, üzüm gibi meyveler de çoğunlukla yetiştirilir. Verimli topraklarında ekim yapılan Malatya ülkemizde yüksek miktarda meyve yetiştirilen nadir illerden birisidir. Meyvenin dışında ormanlık ve yeşillik alanlar da kent genelinde sıkça mevcuttur.

Malatya hava durumu analizleri ve tahminlerinin tümüne bu bölümden ulaşabilirsiniz. Şehrin genel ikliminin dışında günlük, haftalık, aylık ve mevsimsel olarak hava durumu tahminlerini de öğrenebilirsiniz. Sitemizden edineceğiniz doğru bilgiler ile hava şartlarına göre tedbirlerinizi alabilirsiniz. Sitemizde güncellenen bilgileri düzenli olarak takip ederek Malatya hava durumu verilerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Malatya'da hava durumu nasıl olacak?

Malatya'da bugün hava durumu; "Kar zamanla azalıyor" en düşük 0°C ve en yüksek C'dir.

Malatya'da yarın hava durumu nasıl olacak?

Malatya'da yarın hava durumu; "Kar" en düşük -6°C ve en yüksek 3°C'dir.

Malatya'da yarın yağmur var mı?

Malatya için yarın yağış beklentisi %96 olarak tahmin edilmektedir.

Malatya hava durumu hakkında daha fazla bilgi edin.