Diyarbakır Hava Durumu 20 Günlük

Tarih
Yağ. Ol.
En Düş.
28 Eyl Çar
36° Güneşli- parçalı bulutlu arası
%0
15°
29 Eyl Per
36° Parlak güneş ışığı
%0
18°
30 Eyl Cum
36° Belirgin güneş ışığı
%0
17°
1 Eki Cmt
37° Çok sıcak
%0
17°
2 Eki Paz
36° Çok sıcak
%0
16°
3 Eki Pzt
32° Yüksek bulutlar arasından görünen güneş
%0
14°
4 Eki Sal
35° Belirgin güneş ışığı
%0
15°
5 Eki Çar
34° Parlak güneş ışığı
%0
14°
6 Eki Per
33° Çoğunlukla güneşli
%0
13°
7 Eki Cum
28° Güneşli- parçalı bulutlu arası
%1
13°
8 Eki Cmt
28° Bol güneş ışığı
%0
13°
9 Eki Paz
27° Parlak güneş ışığı
%0
12°
10 Eki Pzt
28° Bol güneş ışığı
%0
12°
11 Eki Sal
27° Çoğunlukla güneşli
%0
14°
12 Eki Çar
29° Bol güneş ışığı
%20
14°
13 Eki Per
29° Bol güneş ışığı
%20
15°
14 Eki Cum
29° Güneşli- parçalı bulutlu arası
%20
14°
15 Eki Cmt
29° Çok bulutlu
%25
14°
16 Eki Paz
28° Çoğunlukla güneşli
%10
14°
17 Eki Pzt
27° Kısmen güneşli
%20
13°

Diyarbakır'da 20 Günlük Hava Durumu

Diyarbakır Hava Durumu

Hava durumu verileri, gün içinde geçerli olacak olan hava sıcaklıklarının yanında olası yağmur ve kar yağışları hakkında da bilgiler verir. Bu bilgiler ülkemizde en doğru şekilde meteoroloji genel müdürlüğü (mgm) tarafından verilir. Yapılan ölçümler ve tahminlere göre ortaya çıkan veriler çeşitli siteler ve medya kuruluşları tarafından insanlar ile paylaşılır. Bu adreslerden birisi olan sitemiz üzerinden istediğiniz bölge ile ilgili hava durumu verilerine ulaşabilirsiniz. Şehrinizle ilgili günlük hava durumu tahminlerinin dışında haftalık, 30 ve 90 günlük hava durumu tahminlerini de buradan öğrenebilirsiniz.

Sitemizin bu bölümünde Diyarbakır hava durumu tahminlerine yer veriyoruz. Bu tahminler kent genelinde yer alan meteoroloji istasyonlarından alınan verilerin analizi ile elde edilip mgm tarafından paylaşılan bilgilerdir. 2 saat ara ile güncellenen günlük hava durumunun yanı sıra Diyarbakır hava durumu 15 günlük tahminlerine de ulaşabilirsiniz. Kısa vadeli planlarınızı yaparken 15 günlük ya da 30 günlük hava durumu tahminlerinden faydalanabilirsiniz. Verilen tahmini bilgilere göre açık havadaki işlerinizi düzenleyebilir, hava şartlarından dolayı sıkıntı yaşama riskini azaltabilirsiniz. Şehrin genelinde görülen iklim özellikleri ve anlık hava durumu verilerini bir arada bu bölümde bulabilirsiniz.

Diyarbakır ilinde genel olarak sert bir karasal iklim hüküm sürer. Yaz ve kış ayları arasında ısı farkı yüksektir. Senelik olarak yağış ortalaması 496 milimetre olarak ölçülmüştür. Bu yağışların yüzde iki gibi küçük bir kısmı yaz aylarında görülür. Yaz mevsimi genelde kurak ve sıcaktır. Özellikle bazı bölgelerde sıcaklık aşırı derece artar. Ancak kış ayları Doğu Anadolu'da olduğu gibi aşırı soğuklar görülmez. Bitki örtüsü olarak bozkır yaygın şekilde görülür. Bitki örtüsünde otsu bitkiler fazladır. Bu otsu bitkiler ilkbaharda yeşerip sonbaharda sararır. Dağlık alanlarda ormanlar bulunur. Bu ormanlık alanlarda meşe ağaçları fazladır. Bitki örtüsünün sadece yüzde 10 gibi küçük bir kısmında orman bulunur.

Diyarbakır'da kış ayları soğuk geçer. Doğu Anadoluda olduğu gibi aşırı soğuklar olmaz. Kış aylarında genel olarak yağmur yağışları vardır. En soğuk ayları Ocak ve Şubat aylarıdır. Ölçülen değerlere göre en soğuk günün derecesi -24,2 derecedir. Genel olarak her yıl en soğuk ayın ortalaması ise 1,8 derecedir. Gece ile gündüz arasında ısı farkı vardır. Geceleri kentte don olayına fazla rastlanmaz. Kar yağışı nadiren görülür ya da hiç görülmez.

Diyarbakır'da yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Karasal iklim özelliklerini gösteren şehirde zaman zaman sıcaklıklar bunaltıcı derecede artabilir. Bu dönemlerde mutlaka öğle saatlerinde dışarıda uzun süre durulmaması ya da dışarıda vakit geçirirken tebdir alınması gerekir. İl genelinde en sıcak aylar Temmuz, Ağustos aylarıdır. Bu ayların ortalama sıcaklığı 31 derecedir. En sıcak günde ise sıcaklık 46,2 derece olarak ölçülmüştür. Yazın genel olarak yağmur yağışı olmaz. Yağışların olduğu zaman ilkbahar ya da sonbahar mevsimlerine geçiş dönemlerindedir. Bu yağışların oranı çok düşük olduğu için yazları kuraktır diyebiliriz.

Diyarbakır hava durumuna ve iklim özelliklerine dair genel bilgileri sizlerle paylaştık. En güncel veriler için sitemizi takip edip şehrinizin hava durumundan hemen haberdar olabilirsiniz. Yaz aylarında aşırı sıcaklardan haberdar olup almanız gereken önemli tedbirleri alabilir, kış aylarında ani yoğun yağışlar için önlem alabilirsiniz. Mgm verilerine dayalı olarak paylaştığımız hava durumu tahminleri ile her zaman en doğru ve en güncel bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Diyarbakır'da hava durumu nasıl olacak?

Diyarbakır'da bugün hava durumu; "Güneşli- parçalı bulutlu arası" en düşük 15°C ve en yüksek 36°C'dir.

Diyarbakır'da yarın hava durumu nasıl olacak?

Diyarbakır'da yarın hava durumu; "Parlak güneş ışığı" en düşük 18°C ve en yüksek 36°C'dir.

Diyarbakır'da yarın yağmur var mı?

Diyarbakır için yarın yağış beklentisi %0 olarak tahmin edilmektedir.

Diyarbakır hava durumu hakkında daha fazla bilgi edin.