Afyonkarahisar Hava Durumu 15 Günlük

Tarih
Yağ. Ol.
En Düş.
18 May Çar
24° Güneşli
%0
19 May Per
11° Hafif yağmur
%81
20 May Cum
17° Daha sıcak
%1
21 May Cmt
21° Parlak güneş ışığı
%0
22 May Paz
21° Çoğunlukla güneşli
%1
10°
23 May Pzt
22° Çok bulutlu
%25
11°
24 May Sal
22° Çoğunlukla güneşli
%0
10°
25 May Çar
25° Bol güneş ışığı
%1
10°
26 May Per
27° Güneşli
%1
11°
27 May Cum
27° Güneşli- parçalı bulutlu arası
%1
12°
28 May Cmt
26° Bulutlu ve güneşli
%1
11°
29 May Paz
26° Bulutlu ve güneşli
%0
11°
30 May Pzt
26° Bulutlu
%1
11°
31 May Sal
24° Çoğunlukla güneşli
%20
11°
1 Haz Çar
24° Çoğunlukla güneşli
%20
10°

Afyonkarahisar'da 15 Günlük Hava Durumu

Afyon Hava Durumu

Hava durumu verilerinin doğru analiz edilmesi ve en doğru şekilde yansıtılması gerekir. Kış aylarında yağmur, dolu, kar yağışı, buzlanma gibi trafiği doğrudan etkileyen olayların önceden belirlenmesi gerekli tedbirlerin alınması için önemlidir. Benzer şekilde yaz aylarında da aşırı sıcak havalar insanların dışarıda geçirdikleri zaman diliminde dikkatli olmasını için hava durumu tahminlerinin doğru yapılması gerekir. Ülkemizde hava durumu hakkında veriler en doğru şekilde meteoroloji genel müdürlüğü tarafından verilmektedir. Farklı bölgelere kurulan mgm istasyonlarından alınan verilerin analizi ile elde edilen tahminler farklı kuruluşlar ile kamuoyuna duyurulur. Sitemiz de mgm verilerinden elde edilen bilgilerin paylaşıldığı güncel hava durumu sitelerinden birisidir. 2 saat ara ile güncellenen sitemizden günlük, 30 günlük, 90 günlük, haftalık, 15 günlük hava durumu tahminlerine göz atabilirsiniz.

Sitemizin bu bölümünde Afyon hava durumu tahminlerini bulabilirsiniz. Şehrin genel iklim özelliklerinin yanı sıra, haftalık, aylık ve 90 günlük hava durumu verilerini de burada bulabilirsiniz. İstediğiniz tarihler arasındaki hava durumu verilerine ulaşmak için özel arama yapabilirsiniz. Örneğin önümüzdeki iki hafta için hava durumunu merak ettiğinizde Afyon hava durumu 15 günlük olarak arama yapabilirsiniz. Bunun dışında günlük olarak da en güncel hava durumu tahminlerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Afyon, denizden uzak etrafı kara ile çevrili illerimizden birisidir. Denizden uzak olduğu için deniz kıyısı iklimlerinden de uzaktır. Denizden yüksekliği 1015 metre kadardır. İlde tipik bozkır iklimi görülür. Hava sürekli serindir. Geceleri yazın bile soğuktur. Kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları kurak ve sıcak geçer. Gece ile gündüz arasında ısı farkı fazladır. Yılın 120-130 günü tamamen güneşli geçer. Geri kalan günler ise yağışlı ve bulutludur. Senelik olarak yağış miktarı 410-480 mm'dir. Bu yağışın yüzde 16'sı yaz ayında gerçekleşir. Afyon'un toprakları sulak ve verimlidir. İl sınırlarında ormanlık alanlar yüzde 7 gibi az miktardadır. Meyve bahçeleri yoğun olarak görülür. Başta haşhaş olmak üzere her nevi hububat, bakliyat ve sınai bitkiler Afyon topraklarında yetişir.

Afyon'da kış ayları soğuk geçer. Yağmurun yanında yoğuk kar yağışı da görülür. En soğuk ayları Aralık, Ocak aylarıdır. Ocak ayında bazı günlerde sıcaklığın eksi 20 derecenin altına geçtiği görülmüştür. Ocak ayında sıcaklık ortalaması 0,3 derece civarındadır. Ölçülmüş en düşük sıcaklık -27 olarak geçmiştir. Yağışlar sağanak şeklindedir. Rüzgar genel olarak batıdan eser. Kış aylarında gece ile gündüz sıcaklığı arasında çok fark vardır. Kış aylarında hem kişisel araçlar için hem de kişilerin kendileri için alması gereken önlemler bulunur. Özellikle buzlanma ve kar yağışına karşı dikkatli olunması gerekir.

Afyon'da yaz ayları sıcak ve kuraktır. Zaman zaman yaz yağmurları olsa da genel olarak yağışsız geçer. Aşırı bunaltıcı sıcakları yoktur. Geceleri serin geçer. En sıcak ayları Temmuz Ağustos'tur. Temmuz ayı sıcaklık ortalamaları 22,8 olarak ölçülmüştür. Yaşanan en yüksek sıcaklık 1960 yılı Ağustos ayında 37,8 derece olarak ölçülmüştür. Aşırı sıcaklarda dışarı çıkarken şemsiye kullanılması ve açık renk kıyafetler giyilmesi gerekir.

Afyon hava durumu tahminlerinin güncellenmiş hali ile istediğiniz zaman aralığı hakkında detaylı verilere ulaşabilirsiniz. Sitemiz üzerinden yapacağınız detaylı arama ile ücretsiz bir şekilde istediğiniz bölgenin hava durumu verilerine ulaşabilirsiniz. Tahmini ısı derecesinin dışında yağmur yağışı, kar, don, yollarda buzlanma, aşırı rüzgar ya da aşırı sıcakları da sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz. Elde ettiğiniz verilere göre siz de işlerinizi planlarınızı yapabilirsiniz.

Afyonkarahisar'da hava durumu nasıl olacak?

Afyonkarahisar'da bugün hava durumu; "Güneşli" en düşük 7°C ve en yüksek 24°C'dir.

Afyonkarahisar'da yarın hava durumu nasıl olacak?

Afyonkarahisar'da yarın hava durumu; "Hafif yağmur" en düşük 6°C ve en yüksek 11°C'dir.

Afyonkarahisar'da yarın yağmur var mı?

Afyonkarahisar için yarın yağış beklentisi %81 olarak tahmin edilmektedir.

Afyonkarahisar hava durumu hakkında daha fazla bilgi edin.